eTrebinje
Zanimljivosti Sponzorisano

Prednosti i nedostaci igara u virtualnoj realnosti

Izvor:

Fotografija:


Iako se prije deceniju ili dvije virtuelna stvarnost mogla povezati samo sa naučno-fantastičnim filmovima, danas je zastupljena u edukaciji, zdravstvu i gejmingu, a njen porast je apsolutno vrtoglav.  Kada je riječ o gejmingu, diskutabilno je da li VR (virtualna realnost) ima više prednosti ili nedostataka, pa ćemo ih ovom prilikom rezimirati.

Prikaz objekata i različitih svjetova na jedan izuzetan način, te naša središnja pozicija unutar te uvjerljive realnosti, čine da se osjećamo potpuno uključeno u jednu takvu simulaciju. Ova prednost se posebno odnosi na edukaciju kroz igru, jer će se korisnici učenjem putem pokušaja i pogreške potpuno uživjeti u sadržaj i puno lakše usvojiti edukativne ciljeve igre. Jedna takva aplikacija jeste Titans of Space, koja korisnike vodi na putovanje gdje mogu vidjeti planete sunčevog sistema.

Još jedna prednost VR gejminga jeste to što se više igrača nalazi u istoj realnosti prilikom čega mogu surađivati jer je timski rad visoko cijenjen i neophodna je komunikacija na zavidnom nivou. Ova socijalna kompoenta dodatno povećava cijelu posvećenost igri I potiče njihovu kreativost.

Pored gaminga, iGaming industrija je također dobila mjesto u VR svijetu. Neosporno je da je online rulet iskustvo koje dovodi do toga da vam srce zatreperi dok čekate da se kotač zaustavi baš na vašem broju. Zamislite onda koliko je uzbuđenje kada se tome doda virtualna realnost! To i nije tako daleko, čemu svjedoči iskustvo NetEnt 3D live casina gdje je došlo do revolucionarnih promjena u svijetu online gaminga. Uspješnost najpopularnijih igara koje su dobile svoju VR verziju svjedoči o njihovim pozitivnim karakteristikama.

Iako VR ima puno prednosti, veoma je teško pronaći način kako da ovakva tehnologija bude upotrebljena na kreativan i koristan način, te da njeni produkti budu pristupačni i dostupni širim masama. S obzirom na to kojom brzinom se virtualna stvarnost širi, velika je vjerovatnoća da će se svi nedostaci koji se odnose na grafiku, vizualne i audio efekte prevazići.

Ostaje pitanje etičke prirode, a to je da li će linija između virtualne stvarnosti i stvarnosti postati toliko tanka da ih nećemo moći razlikovati. Koliko god tehnologija dobra donosi, toliko je i negativnih pojava, poput cyber kriminala, ali činjenica je da ona nikuda ne ide i da joj se čim prije moramo prilagoditi i koristiti je u korisne svrhe.


Šta Vi mislite o ovome?

VAŽNA NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala etrebinje.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više