Za one koji se bave vraćanjem kilometraže stižu loša vijest, a za sve ostale – odlična! Riječ je o krivičnom djelu za koje je predviđena kazna zatvora! Sudovi u Republici Hrvatskoj doista izriču kazne zatvora za tu protivzakonitu i kažnjivu radnju, piše Hak Revija
Opštinski sud u Virovitici donio je 16. januara 2020. presudu kojom se osobi otkrivenoj da je vraćala kilometre na automobilu koji je prodala, odredila jedinstvena kazna zatvora u trajanju od jedne godine. Kazna je uslovna i osoba neće ići u zatvor ako ne izvrši novo krivično djelo u naredne tri godine.
Kako stoji u presudi, osoba je neistinito oglasila prodaju vozila s određenim brojem prijeđenih kilometara iako je znala da je automobil prešao daleko više. Riječ je o tome da je vlasnik prodao automobil Audi A4 2.0 TDI za 5.500 eura, a kilometražu spustio na 250.000 iako je znao da je automobil prešao više od 300.000 kilometara.
Kupac je platio punu kupoprodajnu cijenu, a četiri dana nakon kupovine došlo je do skupog kvara i klupko se krenulo razmotavati. Sud je utvrdio postojanje krivičnog djela prijevare iz čl. 236. st. 1. KZ/11 (za koje je predviđena kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina) kao i postojanje krivičnog djela krivotvorenja isprave iz čl. 278. st. 3 KZ/11.
Presedan Opštinskog suda u Virovitici mogao bi stati na kraj sve raširenijoj praksi vraćanja kilometara. Vlasnici automobila, naime, prema nekim informacijama, uslugu skidanja kilometara mogu naći već za 50 eura kod stručnjaka koji se time bave.
Dubrovački dnevnik