Sedmi simposion “Teologija u javnoj sferi” počeo je danas u Trebinju, a okupio je eminentne predavače i stručnjake iz regiona koji će u naredna tri dana govoriti o raznim temama, o odnosu između religije i politike, crkve i medija, religije i nauke, te o savremenim tehnologijama.
NJegovo preosveštenstvo episkop zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije rekao je na otvaranju skupa da je ovaj simpozijum već sedam godina mjesto gdje učesnici jedni druge slušaju, razmjenjuju mišljenja i jedni druge ne osuđuju.
“Svako od nas do Hrista dođe na različite načine i potpomaže se različitim sredstvima, međutim, vrlo je bitno da se ogledamo u Hristovom licu i prepoznamo jedni druge kao braću i sestre”, naveo je vladika Dimitrije.
Direktor Republičkog sekretarijata za vjere Dragan Davidović naveo je da je tokom proteklih simpozijuma održano 50 panel-diskusija, prezentacija, predavanja i predstavljanja knjiga.
On je naveo da ovaj Simposion šalje poruke mira, ljubavi i saznanja kroz panel-diskusije i promocije knjiga.
“Trebao bi nam još jedan simpozijum samo da sumiramo ona saznanja do kojih smo došli u proteklom periodu”, dodao je Davidović.
On je istakao da Vlada Republike Srpske i Sekretarijat podržavaju ovaj skup, i da će tako biti i u narednom periodu.
Govoreći o aktuelnim dešavanjima u Crnoj Gori, Davidović je naglasio da ako je BiH ovakva kakva je i kroz šta je prošla donijela zakon kojim se SPC priznaje državno-pravni subjektivitet i potom ugovor koji su 2008. potpisali NJegova svetost patrijarh srpski Pavle i ministar /za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara Safet/ Halilović, te da ne vidi razlog da se to ne desi i tamo gdje je danas potrebno i gdje će se na kraju i desiti.
Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić novinarima je rekao da je ova manifestacija od izuzetnog značaja za grad Trebinje, te će Gradska uprava uvijek podržati Simpozijum.
“Teme su svaki put zanimljive, ove godine imamo mnogo bitnih tema, naučićemo dosta toga novog. Tu smo da saslušamo stručnjake i nadam se da će sva očekivanja biti ispunjena”, dodao je Ćurić.
Đakon Branislav Rajković, zadužen za kulturu i medije u Eparhiji zahumsko-hercegovačkoj i primorskoj, kaže da je ovaj skup prilika za razmjenu mišljenja, utisaka i ideja između teologa i drugih naučnika, ali i umjetnika.
“Važno je da su učesnici iz cijelog okruženja, provesori sa univerziteta iz Beograda, Novog Sada, Zagreba, Cetinja, Niša i Banjaluke”, dodao je Rajković.
Simposion će biti završen u nedjelju, 9. februara, kada će biti služena liturgija u Hramu Preobraženja Gospodnjeg u Trebinju.
Organizator sedmog godišnjeg skupa je Centar za filosofiju i teologiju Trebinje uz podršku Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske.
SRNA