Iz Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske uputili su danas dopis medijima u kome se, između ostalog, vjernicima i sveštenim licima savjetuje kako da postupaju zbog širenja virusa korona.
Rizičnim grupama – starijim osobama, osobama sa hroničnim oboljenjima kao što su srčane i plućne bolesti, osobama sa dijabetesom, bolesnicima sa malignim oboljenjima i onima čiji je imunitet na bilo koji način ozbiljno narušen, preporučujemo da u narednom periodu ne pohađaju bogosluženja. Isto važi i za osobe koje osjećaju bilo kakve zdravstvene tegobe, uključujući i simtpome karakteristične za prehladu i grip (povišena temperatura, kašalj, glavobolja, malaksalost, otežano disanje i slično). Svi oni, ostajući kod kuće, neka molitvom budu povezani sa svojom braćom i sestrama u hramu. Svako ko želi da primi sveto pričešće može da se javi nadležnom parohijskom svešteniku koji će ih pričestiti u njihovom domu.
Sveštenici koji imaju bilo kakve simptome poput povišene temperature, kašlja, bola u grlu, malaksalosti, kijavice, otežanog disanja i sl. da ne učestvuju u bogosluženju.
Sveštenici neka blagosiljaju vjernike verbalno i osjenjujući ih krsnim znakom bez ikakvog fizičkog kontakta.
Vjernicima preporučujemo da ne cjelivaju ruku sveštenika, kao i da fizički kontakt sa drugim vjernicima svedu na minimum. Uzimajuću u obzir savjete ljekara da ljudi koji se nalaze na javnim skupovima budu na međusobnom odstojanju od najmanje jednog metra, molimo da se gužve u hramovima za vrijeme bogosluženja što manje prave, a mala djeca da što više vremena provode napolju ili izvan gužve. Sveštenici treba da se staraju da su hramovi za vrijeme bogosluženja što bolje provjetreni, a vrata i prozori što više vremena otvoreni.
Vjernicima preporučujemo da poštovanje svetim ikonama ne ukazuju cjelivanjem nego samo naklonom (malom metanijom). Sveštenicima nalažemo da osiguraju da se cjelivajuće ikone u svakom slučaju čiste odgovarajućim dezinfikujućim sredstvima što je češće moguće, kao i stvari koje se često diraju rukama kao kvake na vratima, stolice, mjesta za paljenje i uzimanje svijeća itd.
Po završetku Svete Liturgije vjernici neka ne uzimaju antidor (naforu) iz ruke sveštenika nego sami iz posude za antidor (naforu).
U svemu ostalom molimo sve da se pridržavaju uputstava Svjetske zdravstvene organizacije, nadležnih medicinskih ustanova i svojih porodičnih ljekara.
U danima koji dolaze, smanjivši kontakte sa sredinom oko nas, u „skrivenome čovjeku srca, u nepropadljivosti krotkoga i tihoga duha“ (1Pet 3, 4) otkrijmo čežnju za Bogom i bližnjim, da bismo se u periodu u kome se nadamo da će virusna pandemija biti iza nas, još snažnije i iskrenije obradovali jedni drugima.
Episkop Zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije
U Trebinju, 13. marta 2020. godine