eTrebinje
Najnovije Region Vijesti

Ifimes: Kraj ere Mila Ðukanovića?

Izvor: Nezavisne

Fotografija: Ilustracija


Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije, Ifimes iz Ljubljane uradio je analizu pod nazivom “Crna Gora 2020: Steže se obruč oko Mila Ðukanovića” u kojoj se razmatra pitanje sudbine njegove 31-godišnje vlasti uoči predstojećih izbora.

U analizi se, pored ostalog, ukazuje da se prvi put u istoriji NATO dešava da je novo žarište konflikta, koje je prouzrokovao režim Mila Ðukanovića unutar NATO-a, a ne kao do sada izvan Sjevernoatlantskog savezništva.

“Analitičari smatraju da je prema izvještajima EU, Stejt departmenta, Fridom hausa i najznačajnijih zvaničnika iz EU i svjetske zajednice režim Mila Ðukanovića osuđen na propast, jer je kao antidemokratski režim detektovan od institucija i pojedinaca zapadne provenijencije da ne predstavlja nikav bastion otpora i borbe protiv navodne velikosrpske politike, i ‘velike Srbije’ nego kriminalan i korumpiran režim, koji je došao u ozbiljnu konfrontaciju s najmoćnijim zapadnim državama, dok u pozadini skriveno šuruje s Kinom i Rusijom”, piše u opširnoj analizi čiji dijelovi su dostavljeni Tanjugu.

Ocijenjeno je i da će zbog toga biti neizbježno posredovanje međunarodne zajednice, kako bi se riješio unutrašnji konflikt u Crnoj Gori, koji, kako se navodi, može ozbiljno ugroziti mir i stabilnost cijelog regiona.

U analizi Ifimesa se podsjeća da posljednji izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore sadrži niz upozoravajućih kritika režimu Mila Ðukanovića, prvenstveno fokusiranih na enormnu raširenost kriminala i korupcije i na neslobodu medija, a da je vladavina prava u ovoj državi kandidatkinji postala “misaona imenica”.

Ifimes navodi kritike stranih zvaničnika o korupciji, organizovanom kriminalu u Crnoj Gori, kao i izvještaj Stejt departmenta objavljen u martu 2020. godine o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori za 2019. godinu, gdje se ponovo kritikuje režim Ðukanovića, da je korumpiran i da su vladini zvaničnici uključeni u koruptivne postupke.

Takođe, izvještaj apostrofira i političko uplitanje Ðukanovića u medijske slobode, ističe Ifimes u analizi i navodi upozorenje Metjua Palmera da očekuje uspješne sudske postupke protiv onih koji su izvršili napade na novinare.

Napominje se i da je u izvještaju Fridom hausa od maja 2020. godine Crna Gora iz kategorije djelimično konsolidovanih demokratija pozicionirana u grupu tranzicionih, tzv. hibridnih režima.

Ifimes objašnjava i zašto Fransis Fukujama, jedan od najznačajnijih i najuticajnijih političkih teoretičara i mislilaca današnjice, kritikuje Mila Ðukanovića i njegov režim.

“Mislim da je on efikasan političar, ali ne smatram da vodi demokratsku državu”, rekao je Fukujama početkom juna 2020. i dodao da je on vrlo “problematičan lider, zbog načina na koji je koristio političku moć – da se u Crnoj Gori onemogući stvarna borba za vlast”, piše u analizi Ifimesa.

Fukujama je istakao, da nije isto članstvo u NATO-u i EU, jer se po pitanju NATO-a više radi o strateškom savezu i da u Crnoj Gori postoji mnogo korupcije.

Fukujama smatra i da saradnja s Kinom gura Crnu Goru u finansijsku opasnost i da je Ðukanović sam donio puno upitnih odluka.

Mišljenja je da je svim istinskim demokratijama potrebna promjena različitih stranaka na vlasti, a “on (Ðukanović) je na vlasti u Crnoj Gori već veoma dugo”.

Ifimes navodi i da najznačajniju podršku režimu Mila Ðukanovića pruža Republika Hrvatska.

“Dok Hrvatska, predsjedavajuća EU, zdušno podržava formiranje zasebnog trećeg entiteta u BiH, Tonino Picula (SDP/S&D) kao izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru ‘zatvara oči’ pred očiglednim zloupotrebama crnogorskog režima i Crne Gore i Hrvatske, koji su sponzore pronašli u Kini, ali i Ruskoj Federaciji”, ocjenjuje se u analizi.

Takođe se navodi da režim Mila Ðukanovića pokušava da osigura sveobuhvatnu podršku Bošnjaka zapadnog Balkana pozivajući se na borbu protiv “velikosrpskog projekta i nacionalizma”.

“Osnova djelovanja režima Mila Ðukanovića je da svi oni koji kritikuju jedan od najkorumpiranijih režima u Evropi bivaju proglašeni zagovornicima velikosrpske politike i interesa, a upravo je Ðukanović bio najbliži saradnik Slobodana Miloševića kada je velikosrpska politika bila u usponu početkom devedesetih godina prošlog vijeka”, ukazuje se u analizi.

Ifijmes postavlja pitanje da li su SAD, EU, najznačajnije svjetske nevladine organizacije, međunarodni posrednici i diplomate, navedeni u ovoj analizi, projekti i u funkciji velikosrpske politike, jer kritikuju i upozoravaju na režim Mila Ðukanovića.

“Najbolji odgovor na ovo pitanje će prevashodno dati upravo oni iz regiona, koji zbog uvjerenja ili nekih drugih interesa podržavaju kriminalni i korumpirani režim neosuđenog ratnog zločinca Mila Ðukanovića. Možda i zaključe, da je upravo Milo Ðukanović ponovo oživio velikosrpski projekat pokušavajući uzeti imovinu Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve (MCP-SPC) uz dogovor sa svojim višedecenijskim saveznikom mitropolitom Amfilohijom Radovićem”, piše u analizi Instituta.

U analizi se zaključuje da navedeni izvještaji, stavovi, kritike, upozorenja i političko-diplomatske aktivnosti vodećih država pokazuju, da se sve više steže obruč oko Mila Ðukanovića i približava kraj njegovog 31-godišnjeg režima.


Povezane vijesti

“Pogledajte tugu, naša djeca ih dočekuju” Nisu baš svi Crnogorci oduševljeni dobrodošlicom “orlovima” (VIDEO)

eTrebinje

Obrađeno 45 odsto glasova: Milo Đukanović vodi u trci za predsjednika Crne Gore

eTrebinje

Đukanović raspustio Skupštinu

eTrebinje

Mandić izlazi na crtu Đukanoviću

eTrebinje

Ko su potencijalni kandidati za predsjednika Crne Gore

eTrebinje

Neredi ispred Skupštine Crne Gore nakon usvajanja izmjena Zakona o predsjedniku

eTrebinje

Šta Vi mislite o ovome?

VAŽNA NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala etrebinje.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više