Na području Trebinja do sada je vakcinisano najmanje 25 odsto populacije, što je nedovoljno da bi se stekao odgovarajajući kolektivni imunitet.
Ovo je za Radio Trebinje istakla Julija Kralj, epidemiolog Instituta za javno zadravstvo RS-Regionalni centar Trebinje, koja je pojasnila da navedeni postotak nije loš, ali je daleko od onoga koji je neophodan za sticanje kolektivnog imuniteta.
„To su osobe koje su vakcinisane u našim zdravstvenim ustanovama, a smatramo da je taj postotak i veći s obzirom da se dosta građana Trebinja vakcinisalo i u Srbiji ili Crnoj Gori“, navela je ona.
U Institutu za javno zdravstvo RS – Regionalni centar Trebinje danas je organizovan Dan otvorenih vrata – vakcinacija građana vakcinom „Astra zeneka“ bez prethodnog zakazivanja.
„Raduje nas činjenica da su naši sugrađani i dalje zainteresovani za vakcinaciju i što imamo mogućnost da vakcinišemo osobe mlađe životne dobi. To je veoma važno jer vidimo da se novi sojevi virusa najviše javljaju kod mlađe populacije. Zato bi sada trebalo da iskoristimo ovaj period povoljnije epidemiološke situacije za vakcinaciju što većeg broja naših sugrađana kako bi što spremnije dočekali jesen i eventualnu pojavu novog talasa“, pojasnila je Julija Kralj.
Ona je rekla da će vakcinacija biti nastavljena i apelovala na građane da se jave i prime svoju dozu vakcine.
„Ove sedmice počela je masovnija vakcinacija i u drugim zdravstvenim ustanovama na području Istočne Hercegovine, određene količine vakcina ‘Sinovak’ i ‘Fajzer’ već su distribuirane ka domovima zdravlja, a sutra očekujemo isporuku vakcina ‘Sputnjik Ve – druga komponenta i Sinofarm“, rekla je Kralj.
Ona je navela da u protekle tri sedmice na području Istočne Hercegovine nije registrovan ni jedan novi slučaj zaraze virusom korona.