eTrebinje
Najnovije Vijesti Sport

Zašto zatvaranje kladionica u BiH ne bi riješilo problem kockanja i zavisnosti

Izvor:

Fotografija:

zavisnost kladionica

Kockanje je postalo značajan socijalni i ekonomski problem u mnogim zemljama, uključujući i Bosnu i Hercegovinu. Često se predlaže da bi zatvaranje kladionica moglo biti rješenje za ovaj problem. Međutim, takav pristup ignoriše složenost problema kockanja i ne uzima u obzir psihološke, socijalne i ekonomske faktore koji doprinose ovoj zavisnosti. U većini zemalja ne postoje mjesta gdje se legalno mogu kupiti narkotici, pa ipak problem narkomanije nije riješen. Problem zavisnosti od klađenja/kockanja je mnogo složeniji, ali postoji način da se određenim mjerama utiče na smanjenje broja zavisnika, prije svega kroz preventivno djelovanje.  

Zatvaranje fizičkih kladionica neće riješiti problem, jer su danas rasprostranjene brojne online alternative za klađenje, a svjedoci smo da su zabrane često imale kontraefekat i dovodile do neočekivanih rezultata.  

Psihološki aspekti kockanja 

Zavisnost od kockanja nije samo posljedica postojanja kladionica. Psihološki faktori, kao što su potreba za uzbuđenjem, bijeg od stvarnosti ili nisko samopouzdanje, igraju ključnu ulogu u razvoju ove zavisnosti. Zatvaranje kladionica neće riješiti osnovne psihološke probleme koji vode pojedince ka kockanju. 

U današnjem digitalnom dobu, kockanje nije ograničeno samo na fizičke lokacije poput kladionica. Online kockanje je sveprisutno i lako dostupno, često sa manje regulacije nego tradicionalne kladionice. Zatvaranje kladionica moglo bi samo potaknuti ljude da pređu na online kockanje, što može biti još teže nadzirati. 

Takođe, država će se teško odlučiti na ovaj korak, jer kladionice pružaju značajne prihode kroz poreze i zapošljavanje u BiH. Njihovo zatvaranje moglo bi imati negativne ekonomske posljedice, uključujući gubitak velikog broja radnih mjesta. Ovdje nisu samo u pitanju radnici na šalterima, već i programeri, ekonomisti, pravnici… Takođe, zatvaranje kladionica ne rješava socijalne probleme koji dovode do kockanja, kao što su siromaštvo, nezaposlenost i nedostatak adekvatnih društvenih i rekreativnih aktivnosti. 

Gdje je rješenje? 

Da bi se efikasno suprotstavili problemu kockanja u BiH, potrebno je razmotriti različita rješenja koja adresiraju temeljne uzroke i pomažu u prevenciji zavisnosti. Edukacija o rizicima kockanja igra ključnu ulogu u prevenciji zavisnosti. Programi svijesti trebaju biti usmjereni na škole, univerzitete i radna mjesta, te bi trebali uključivati informacije o rizicima i posljedicama kockanja. Takođe, bitno je obrazovati ljude o zdravim načinima rješavanja stresa i problema, kao alternativu kockanju. 

Regulacija i nadzor 

Vlada i regulatorna tijela trebaju unaprijediti nadzor nad kockanjem. To uključuje strožije regulisanje oglašavanja kockanja, postavljanje limita na iznose koje se mogu kladiti, i uvođenje strožih mjera za sprječavanje maloljetničkog kockanja. Našim zakonima, zabranjeno je klađenje/kockanje osobama mlađim od 18 godina, ali smo svjedoci da je nadzor nad sprovođenjem tih mjera veoma nizak, te bi se u tom pravcu moglo odlučnije i rigoroznije djelovati, upravo jer se problemi zavinosti najčešće javljaju kod mlaoljetnih lica, koja klađenje vide kao izvor lake zarade. Osim toga, potrebno je jačati kontrolu nad online kockanjem. 

Vlada i nevladine organizacije trebaju razviti i finansirati programe podrške i tretmana za osobe koje pate od zavisnosti od kockanja. Ovo uključuje savjetovališta, terapijske programe i grupe za podršku, koje mogu pružiti pomoć i smjernice onima koji se bore sa zavisnošću. Kladionice i druge institucije vezane za kockanje trebaju promovisati odgovorno kockanje. To može uključivati postavljanje jasnih uputstava o rizicima kockanja, pružanje informacija o tome gdje zatražiti pomoć u slučaju problema sa kockanjem i postavljanje limita za kockanje. 

Podsticanje alternativnih oblika rekreacije i zabave može pomoći u smanjenju privlačnosti kockanja. Vlada i lokalne zajednice mogu ulagati u sportske, kulturne, obrazovne i druge slobodne aktivnosti koje pružaju zdrave alternative kockanju. 

Ovaj problem u BiH zaista postoji i zahtijeva sveobuhvatan i multidisciplinarni pristup. Pored edukacije i svijesti, ključni su regulacija i nadzor, pružanje podrške i tretmana, promocija odgovornog kockanja, te razvoj alternativnih aktivnosti. Samo zatvaranje kladionica neće adresirati dublje uzroke i posljedice kockanja, te stoga nije dovoljno kao jedino rješenje. 


Šta Vi mislite o ovome?

VAŽNA NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala etrebinje.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više