Centar za socijalni rad u Trebinju ove godine je primio 19 prijava nasilja nad ženama, što je na približno istom nivou kao prošle godine, izjavio je Srni direktor ove ustanove Zoran Anđušić.
On je naveo da su prošle godine primili 23 prijave, što je na skoro istom nivou u odnosu na 2022. godinu.
Anđušić je rekao da je zadatak stručnih radnika Centra za socijalni rad da što hitnije pruže psihološku podršku žrtvama nasilja.
“Žrtve se nakon nasilja najčešće nalaze u stanju šoka i neophodno im je psihološko osnaživanje i podrška kako bi nesmetano i bez straha mogle da iznesu sve relevantne činjenice za utvrđivanje počinjenog nasilja”, naveo je Anđušić.
Nakon obavljenog razgovora sa žrtvom, kaže Anđušić, na osnovu procjene stručnog radnika razgovara se o adekvatnim mjerama dalje zaštite.
“Po potrebi obezbjeđuje se asistencija žrtvi prilikom zdravstvenog zbrinjavanja, ukoliko ima vidljive povrede i slično. Ukoliko se utvrdi da nije sigurno da se žrtva vrati u prostor u kome je ranije boravila, obezbjeđuje joj se smještaj na mjestu koje ona smatra sigurnim”, rekao je Anđušić.
Ukoliko takvo mjesto ne postoji, ističe Anđušić, onda Centar žrtvu nasilja uz njenu saglasnost smješta u neku od sigurnih kuća u Bijeljini ili Banjaluci.
On je naveo da stručni radnici Centra prisustvuju prilikom saslušanja žrtve u policijskoj stanici, pružaju joj psihološku podršku i slično.
Anđušić je rekao da Centar za socijalni rad već tri godine sprovodi projekat u saradnji sa Gradskom upravom i Unicefom koji se odnosi na uspostavljanje porodičnog savjetovališta.
“Osam radnika Centra je dobilo sertifikate o sistemskoj i porodičnoj terapiji. To su psihoterapeuti stručni radnici koji uvijek mogu pružati žrtvi psihosocijalnu podršku”, rekao je Anđušić.