Nametanje bi bilo opravdano činjenicom da se pomenuti zakon već godinama ne usvaja u Parlamentu BiH.
Prema informacijama do kojih je došao Kliks, iz dva nezavisna izvora, Šmit na sjednici PIK-a nije dobio podršku Turske i Francuske, ali ne jer se te zemlje protive samom nametanju, već zbog sadržaja zakona.
Načelna ideja Šmita je da u budućem, nametnutom zakonu o državnoj imovini ostavi prostor za selektivan pristup državnoj imovini. To se konkretno odnosi na činjenicu da bi se državna imovina mogla tumačiti na različite načine, odnosno raspolaganje tom imovinom.
Prema toj zamisli imovinom koja je od interesa u kontekstu investicija moglo bi se raspolagati bez potrebe saglasnosti nivoa BiH.
– Šmit je u izvještaju za Savjet bezbjednosti UN-a, kojeg će u narednim danima predstaviti, kritikovao odluku Ustavnog suda BiH, koji je poništio odluku Vlade FBiH da se britanskoj kompaniji izda koncesija u opštini Vareš na državnom zemljištu za krčenje šume i rudarenje. Upravo to bi mogao biti putokaz i budućeg zakona, kako bi se “ubile dvije muhe jednim udarcem”, a to znači donijeti zakon o državnoj imovini, a opet ostaviti prostor za investitore koji onda sa nižim nivoima vlasti mogu koristiti imovinu od interesa – navodi se u tekstu sarajevskog portala,