Učenici i nastavnici Osnovne škole „Vuk Karadžić“ danas su, uz podršku Centra za održivi razvoj i ekologiju – CORIE, kao i Centra javne bezbjednosti Trebinje, simbolično obilježili Svjetski dan bez automobila.
Direktor škole Aleksandar Vukanović istakao je da je cilj akcije podizanje svijesti o značaju zaštite životne sredine, ali i promocija zdravijih navika kod najmlađih.
„Kao i prethodnih godina, zajedno sa CORIE-om organizujemo brojne aktivnosti koje imaju za cilj edukaciju djece o zaštiti prirode. Ove godine poseban akcenat stavili smo na promociju pješačenja i vožnje bicikla, kao zdravijeg i bezbjednijeg načina dolaska u školu. Na taj način šaljemo poruku i roditeljima da nije neophodno svakodnevno dovoziti djecu automobilima“, kazao je Vukanović.
Agata Kovač, učenik trećeg razreda, kaže da je danas u školu došla rolerima kako bi obilježila Svjetski dan bez automobila.
„Voljela bih da svaki dan u školu idem rolerima, mnogo je zabavnije“, poručila je Agata.
Važnu poruku poslao je i Uroš Vuković, učenik drugog razreda, koji u školu radije dolazi biciklom, jer „automobili jako zagađuju vazduh“.
U obilježavanje se uključio veliki broj učenika, koji će tokom nastave obraditi i tematske sadržaje posvećene ovom danu.
Svjetski dan bez automobila obilježava se 22. septembra širom svijeta, a cilj je promocija održivih vidova saobraćaja i smanjenje zagađenja životne sredine.