U Kulturnom centru Trebinje danas je predstavljen početak projekta „Rebrendiranje ustanova kulture zapadnog Balkana“ čiji je nosilac ova ustanova, a koji ima za cilj kreiranje osnove za modernizovanu prezentaciju kulturnih institucija zapadnog Balkana.
Projekat pod nazivom ”ReCulture – Rebrendiranje ustanova kulture Zapadnog Balkana” će se sprovoditi u narednih 40 mjeseci, a finansira ga Evropska unija u iznosu od 466.852,00 evra.
Kulturni centar je nosilac projekta, a partneri su: Muzej evropske civilizacije i Medirana iz Marseja, Fakultet dramskih umjetnosti iz Beograda, Institut za kulturne politike ”Fiels OG” iz Beča, Udruženje ”Ink” iz Novog Sada, Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske iz Banja Luke i Umjetnička kolonija ”Danilovgrad”.
Miljan Vuković, direktor Kulutrnog centra Trebinje je rekao da je ovo prvi put da je jedna ustanova iz Srpske nosilac na projektima Kreativne Evrope, a to je poseban program u Evropskoj uniji namijenjen sektorima kulture i kreativnih industrija.
„Ovaj projekat je odabran između 300 aplikacija koje su konkurisale i jedan je od 13 projekata koji su odabrani za podršku. Kreiran je da bi se unaprijedili savremeni sistemi komunikacije i na taj način ustanove kulture bile vidljivije za širu publiku i region. Naš cilj je da poslije 40 mjeseci razvoja svega što nam je potrebno budemo ravnopravni partneri na tržištu kulture Evrope“, naveo je Vuković.
On je dodao da će ovim projektom potpuno novi izgled, nove alate komunikacije i novu vrstu pojavljivanja dobiti Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Kulturni centar Trebinje, Umjetnička kolonija iz Danilovgrada i Memorijal Pavlje Bevljanski iz Srbije.
„Projekat je kreiran tako da će na kraju projekta, dizajneri koji su prošli sve vrste obuka da isporuče potpuno nove vizuale za ove četiri ustanove. Oni će potpuno da preurede čitav izgled, pojavljivanje i komunikacije ustanova koje smo odabrali“, zaključio je Vuković.
Sarita Vujković, direktor Muzeja savremene umjetnosti RS kaže da je ponosna što je Trebinje nosilac ovog značajnog projekta, te što su među 13 projekata koji su prošli sa idejom rebrendinga ustanova kulture.
„Biće organizovane izložbe i razni drugi segmenti koji će biti u okviru digitalnih platformi. Kompletna ideja cijelog projekta je da se partneri povežu na jedan dugotrajniji način, da se stvori vid saradnje koji može da traje u budućnosti“, rekla je Vujković.
Slađana Skočajić, načelnik Odjeljenja za kulturu, porodicu, sport i obrazovanje je istakla da će ovaj projekat Javnu ustanovu „Kulturni centar“ uvesti u društvo velikana u regionu i koji će trajno otvoriti još jedna vrata za razvoj kulture grada Trebinja.
„Mi redovno ističemo da je Trebinje grad kulture i čini mi se da sa ovim projektom dobijamo i prvu potvrdu da to i jesmo. Najveći benefit ovog projekta je da će naši mladi umjetnici imati priliku da uče od najboljih i da kasnije prenesu na nove generacije. Smatram da je Kulturni centar baš ovakav jedan projekat zaslužio i ne sumnjam da ćemo u narednih 40 mjeseci zajedno sa svojim partnerima dobiti još jedan novi kvalitet“, navela je Skočajić.
Mladen Banjac, kustos u Muzeju savremene umjetnosti RS je istakao da je prva aktivnost u okviru projekta izbor osam mladih dizajnera iz regiona, koji će biti izabrani putem anonimnih prijava.
„Prilika da pozovem sve mlade dizajnere, naše studente da se prijave na javni poziv i steknu nova znanja i unaprijede svoj kvalitet, da dobiju jedinstveno iskustvo kreiranja vizuelnog identiteta i alata komunikacije institucija kulture, koje su već prepoznate ne samo u regionu, već i u Evropi i svijetu i da mogu u budućnosti da adekvatno nastave svoj rad, jer će imati priliku da sarađaju sa izuzetnim stručnjacima iz BiH, Srbije, Austrije i Francuske“, rekao je Banjac.
Javni poziv za dizajnere iz regiona otvoren je do 31. maja.