Reklamnai panoi i druge javne oznake na području užeg centra Trebinja biće unificirani čime će reklamno šarenilo i vašar otići u prošlost. Odjeljenje za prostorno uređenje raspisalo je konkurs za izradu idejnog rješenja, koji će biti otvoren tri mjeseca kako bi zainteresovani dizajneri imali dovoljno vremena da osmisle i ponude kvalitetne prijedloge.
Osim što će biti standardizovani, natpisi na tablama biće i autentično „trebinjski“ jer je konkursom predviđeno i dizajniranje posebne vrste slovnih karaktera za javne oznake, a za šta je kao obrazac odabran rukopis najznamenitijeg Trebinjca – pjesnika Jovana Dučića, iz njegovih originalnih bilješki.
„Projekat unifikacije javnih oznaka je i svojevrsna obaveza grada prema vlastitom kulturno-istorijskom i arhitektonskom nasljeđu, koji će pritom donijeti značajnu promjenu – jer su upravo detalji poput ovog često ključni element u kreiranju karaktera nekog prostora“, naveli su iz nadležnog Odjeljenja.
U Odjeljenju navode i da je ovo važan projekat jer je istorijsko gradsko područje Trebinja proglašeno nacionalnim spomenikom BiH, a jedna od mjera zaštite glasi da reklamna tijela, oglasi i druge javne oznake treba da budu prilagođeni karakteru ambijenta i postavljeni na način da neće ugroziti vizure i zaklanjati objekte.
„Projektom su obuhvaćeni znakovi turističke signalizacije, reklamna tijela, označne table ulica i kućnih brojeva. Cilj izrade idejnog rješenja jeste svojevrsna standardizacija ovih vizuelnih elemenata. Grad Trebinje želi da na ovaj originalan način promoviše i upotrebu ćiriličnog pisma“, pojašnjavaju iz nadležnog Odjeljenja.
Predložena idejna rješenja moraju da sadrže sve elemente – od dizajna fonta i piktograma za reklamna tijela radnji, preko izgleda javnih oznaka i specifikacije materijala od kojih su građene, do načina na koji će biti pričvršćene na objekte.
Standardizovanje predviđa i tri različita tipa javnih oznaka, prema kulturno-istorijskim specifičnostima prostornih cjelina na kojima će se nalaziti.
„U Trebinju se na prvi pogled jasno izdvajaju prostorne cjeline različitih arhitektonskih izraza, koje su programom konkursa razvrstane u tri cjeline ili zone. To su: prostorna cjelina iz turskog perioda, koju čini prostor unutar zidina Starog grada, zatim, ona iz austrougarskog perioda, koju čine javne površine i većina javnih objekata u centralnoj zoni, te prostorna cjelina ostalog urbanog područja, uglavnom sa naseljima nastalim nakon Drugog svjetskog rata. Glavni postavljeni zadatak je da rješenja moraju biti prepoznatljiva i prihvaćena od strane građana i posjetilaca sa aspekta kulturno-istorijske specifičnosti samog mjesta. Dakle, obaveza učesnika konkursa je poštovanje ambijentalnog karaktera i sagledavanje planiranih rješenja u širem kontekstu“, napominju iz Odjeljenja.
Vodiće se računa i o tome da se vlasnicima radnji obezbijedi dovoljno vremena za zamjenu svojih reklamnih tijela, iznađu i načini subvecionisanja troškova zamjene, te da usvojena rješenja budu funkcionalna i u pogledu njihovih reklamnih potreba.
„Za sugrađane koje bi eventualno mogla zabrinuti ova ideja, a ovdje prvenstveno mislim na vlasnike prostora koji imaju potrebu za isticanjem brendiranih logotipa u okviru svojih reklamnih tijela – moram napomenuti da smo konkursom predvidjeli obavezu usklađivanja prostora za brendirani logotip sa kompozicijom kompletnog dizajna reklamnog tijela. To će možda biti i najveći izazov kod izrade rješenja. Takođe, pažljivo će biti osmišljeni i mogući načini subvencionisanja izrade i zamjene reklamnih tijela, kako bi teret troškova za fizička i pravna lica bio manji, a realizacija ideje što uspješnija“, ističu iz Odjeljenja za prostorno uređenje.