eTrebinje
Bosna i Hercegovina Vijesti

Sukob u Ukrajini prijetnja i privredi BiH: Gorivo i hrana poskupljuju, MOGUĆA I NESTAŠICA

Izvor: Srpska Info

Fotografija: Ilustracija


Najdirektnije ekonomske posljedice sukoba na relaciji Rusija – Ukrajina već su prisutne u Srpskoj i Bosni i Hercegovini, a ako ova kriza potraje, one će se dodatno intenzivirati, upozoravaju ekonomisti.

Riječ je o povećanju cijena hrane i goriva, odnosno energenata, a posljedice ove krize po nas su vrlo slične posljedicama na sve evropske zemlje koje su najviše na udaru, naglašava za Srpskainfo ekonomista Saša Grabovac.

Prema njegovim riječima, zbog poskupljenja će doći i do pada standarda stanovništva, ali i otežanog poslovanja naših preduzeća kod kojih je veliki udio energenata u cijeni repromaterijala koji se koriste za prehrambenu proizvodnju.

– Može se uskoro očekivati i porast inflacije, te poremećaji u snabdijevanju i otežan plasman roba. Ako ova kriza potraje, problem će se samo produbljivati – upozorava Grabovac.

FOTO:  GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Iz Spoljnotrgovinske komore BiH poručuju da će, u slučaju značajnijeg poskupljenja goriva, u RS i BiH lančano doći i do skoka cijena mnogih roba i usluga.

– Prva negativna refleksija pomenute krize jeste poskupljenje energenata. To se dešava zbog otežane komunikacije, nevezano za bilateralne odnose između nas i Rusije i nas i Ukrajine. Dobro je što smo neutralni i prema jednima i prema drugima, pa ostaje mogućnost nastavka trgovine u otežanim uslovima. Sljedeća moguća posljedica jeste i eventualno privremena nestašica energenata – kaže za Srpskainfo potpredsjednik ove komore Nemanja Vasić.

Naglašava da je njihov transport otežan, te da je pitanje da li će kopneni transport biti moguć, što zavisi od toga kakve će mjere preduzimati članice EU koje su između nas, te Rusije i Ukrajine.

– Mi, i ako ostanemo u režimu bez sankcija, odnosno u poziciji da možemo da trgujemo, pitanje je da li ćemo to moći zbog otežanog transporta. Takođe, činjenica je i da će se rijetko ko upustiti u trgovinu, posebno sa Ukrajinom, u kojoj je proglašeno ratno stanje – upozorava Vasić.

Dodaje da je, pored nafte i gasa, i pšenica već poskupila.

– Međutim, mi se u ovom pogledu dosta oslanjamo na Srbiju, koja ima velike zalihe pšenice i neki emotivni odnos prema nama. Možda tu ne budemo u velikom problemu, kao što bismo bili da nemamo takav odnos sa Srbijom, ali kad su energenti u pitanju, tu smo, i mi i Srbija, gotovo zavisni od Rusije i Ukrajine – ističe Vasić.

Objašnjava da će, nakon skoka cijena energenata, kod nas doći i do poskupljenja hrane, te drugih roba i usluga.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Nemanja Vasić

– To je neminovno, jer  energenti ni u jednoj branši nisu ispod 20 odsto koštanja proizvoda – poručuje Vasić.

Privrednici objašnjavaju da se kod nas uglavnom reflektuje ono što se dešava u Evropi.

– Ako kod njih počne padati proizvodnja, može doći do poremećaja u lancu snabdijevanja i kod nas, s obzirom na to da imamo veliki izvoz u Evropu. To znači da, ukoliko kod njih krene da pada privreda, moguć je i pad privredne aktivnosti kod nas – kaže za Srpskainfo privrednik i predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, Saša Trivić.

Dodaje da cijena nafte raste u svijetu, što sigurno može uticati na rast cijena sirovina prema nama, te cijena naših proizvoda.

– Gledano kratkoročno, ovaj rast nije značajan, ali dugoročno jeste – ističe Trivić.

Od poskupljenja i nestašice hrane već su počeli da strahuju i građani, koji su krenuli da prave zalihe. Uglavnom kupuju brašno, ali i neke druge osnovne životne namirnice.

Povodom toga, premijer Federacije BiH Fadil Novalić poručio je da nema razloga za strah od nestašice hrane i da u ovom entitetu zalihe postoje.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Istakao je da će Vlada FBiH danas održati posebnu sjednicu, na kojoj će detaljno sagledati mogućnosti i razvoj situacije izazvane dešavanjima u Ukrajini.

– Razumijem zabrinutost građana, posebno penzionera, ali sada nema potrebe izlaganju tako velikim i vanrednim trošenjima i kupovinama zaliha namirnica. U kontaktu sam sa snabdjevačima; imamo hrane. Takođe, naše robne rezerve su pune žitarica. Imamo ih dovoljno za višemjesečnu proizvodnju brašna i hljeba – poručio je Novalić.

DOBRO BI NAM DOŠLE ROBNE REZERVE

Nemanja Vasić, potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH i vlasnik Mesne industrije “Trivas” iz Prnjavora, kaže da, u cijeloj ovoj priči, posebno zabrinjava činjenica da Srpska nema robne rezerve.

– To znači da nema mogućnosti intervencije na tržištu u pravcu dovoljne snabdjevenošću hranom, te sprečavanja njenog poskupljenja, kako inače rade sve ozbiljne države. Robne rezerve ima i Federacija BiH, a samo ja sam, kao proizvođač, u proteklih pola godine za potrebe njihovih rezervi isporučio više od pola miliona konzervi mesnih prerađevina – ističe Vasić.

Dodaje da je, u kontekstu čestih poskupljenja goriva, problem što vlast odbija bilo kakav razgovor na temu smanjenja određenih dažbina na energente, makar ono bilo privremenog karaktera.

– Kod nas se akcize koriste za budžet, ne za gradnju puteva, jer mi puteve gradimo od kredita, dok akcize služe za vraćanje prethodnih kredita – naglašava Vasić.


Povezane vijesti

5 namirnica koje uništavaju bubrege, a da i nismo svjesni toga

eTrebinje

Hrana koju jedu kardiolozi: “Jača srce, mozak i imunitet”

eTrebinje

Cijene hrane znatno skočile: Hljeb skuplji za 80, mlijeko za 90 feninga

eTrebinje

Ukrajina: Ispalili smo rakete blizu granice s Poljskom

eTrebinje

DOŠLI SMO DO IVICE Javne kuhinje prehranjuju djecu, povrće na komad kupuju i zaposleni

eTrebinje

Selaković: Srbija neće priznati rezultate referenduma u ukrajinskim regionima

eTrebinje

Šta Vi mislite o ovome?

VAŽNA NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala etrebinje.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više