eTrebinje
Hercegovina

Višković-Vučević: Značajna obnova Saborne crkve u Mostaru

Izvor: RTRS

Fotografija:


Saborna crkva u Mostaru je obilježje srpskog naroda na ovom području, izjavio je premijer Republike Srpske Radovan Višković.

Višković je naglasio da je crkva u Mostaru građena prije 150 godina.

Premijer Višković izrazio je zadovoljstvo što je zajedno sa premijerom Vučevićem posjetio Saborni hram u Mostaru koji ima veliki značaj za srpski narod i koji je obnovljen sredstvima Republike Srpske i Srbije.

Predsjednik Vlade Srpske zahvalio je i svim drugim priložnicima, te mitorpolitu zahumsko-hercehovačko-primorskom Dimitriju i sveštenstvu na velikom doprinosu pri obnovi hrama.

Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je da postoji apsolutna podrška srpskom narodu u Republici Srpskoj i FBiH.

– Obnova ove crkve je od velikog značaja. Nisam znao podatke o značaju ove crkve. Važno nam je da je obnovimo. Mi hoćemo da vodimo računa i o našem narodu u FBiH – rekao je Vučević.

Premijer Srbije je poručio da će se tokom dvodnevne posjete Hercegovini govoriti o duhovnosti, kulturi i identitetu, ali i o ekonomiji, privredi i konkretnim infrastrukturnim projektima.

Podsjetimo, delegacije vlada Srpske i Srbije počele su dvodnevnu posjetu Hercegovini.

Premijeri Srpske i Srbije u Prebilovcima; Obišli hram i Dom kulture

267768.jpg (208 KB)

Premijer Republike Srpske Radovan Višković i mitropolit zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije dočekali su predsjednika Vlade Srbije Miloša Vučevića u Prebilovcima, u Hramu Vaskrsenja Gospodnjeg.

Vučević je sa mitropolitom i premijerom Viškovićem obišao hram u Prebilovcima i Dom kulture, te razgovarao sa stanovništvom.

Premijerima Srpske i Srbije u Hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Prebilovcima predočen je istorijat o velikom srpskom stradanju u ovom mjestu u Drugom svjetskom ratu.

Paroh čapljinski Igor Mastilović upoznao je Viškovića, Vučevića i mitropolita zahumsko-hercegovačkog i primorskog o zločinu nad srpskim narodom u Drugom svjetskom ratu i zločinu nad njihovih kostima na početku proteklog rata.

Mastilović je naglasio da su ustaše 1941. godine zvjerski ubile više od 850 mještana ovog sela, uglavnom žena i djece i bacile u jamu u Šurmancima nadomak Međugorja.

– Ovaj zločin je u bivšoj Jugoslaviji prikrivan, a 1961. godine zabetonirane su jame u koje su bacani ubijeni Srbi. Srbi su bacani u 13 jama na području donje Hercegovine. Otkopavanje je počelo 1990. godine, a kosti više od 4.000 Srba su 4. avgusta 1991. godine sahranjene u spomen-kosturnicu u Prebilovcima.

U delegacijama dvije vlade su i ministri rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Danijel Egić i prosvjete i kulture Željka Stojičić, a iz Srbije ministri kulture Nikola Selaković i za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.

U delegaciji Srbije su i poslanik u Skupštini Srbije Milimir Vuajdinović i direktor pokrajinskog fonda za izbjegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu Aleksandar Đedovac.

Nakon posjete Mostaru, Vučević i delegacija Srbije odlaze u Nevesinje gdje će biti održan sastanak sa predsjednikom Srpske Miloradom Dodikom.

Na prvom radnom sastanku dvije delegacije razgovaraće o pripremama za obilježavanje 150 godina Nevesinjske puške.

Za nedjelju je planiran sastanak zvaničnika u Trebinju, a biće razgovarano o projektima koji se finansiraju iz budžeta Srbije.

Delegacije će posjetiti i duhovni centar u Mrkonjićima, rodnom mjestu Svetog Vasilija Ostroškog.


Šta Vi mislite o ovome?

VAŽNA NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala etrebinje.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više