eTrebinje
Zdravlje

Koliko treba da se pojave simptomi virusa korona?

Izvor: Agencije

Fotografija: Ilustracija


Virus korona se izuzetno brzo proširio širom svijeta te je trenutno zaraženo oko 40 miliona ljudi u svijetu. Ako ste nedavno bili u kontaktu s osobom pozitivnom na Kovid-19 ili niste nosili masku u zatvorenim prostorima, možda sumnjate da ste i vi zaraženi.

Koliko dugo nakon izloženosti virusu se počinju javljati simptomi kod zaražene osobe?

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), “u prosjeku treba 5 do 6 dana od kada je neko zaražen virusom da bi se simptomi pokazali, ali to može potrajati i do 14 dana.”

Pet do 14 dana dug je period za sjedenje i čekanje da se pojave vrućica, kašalj, otežano disanje, gubitak mirisa ili okusa ili neki drugi simptomi Kovida-19. Međutim, nakon potencijalne izloženosti virusu ključno je da budete u samoizolaciji kako ne biste zarazili još nekoga.

“Dok ste u karantinu, ne biste se trebali viđati s drugim ljudima, “jer bi se simptomi mogli pojaviti u periodu od dva do 14 dana od izloženosti, ali možete biti zarazni i prije nego što se pojave simptomi”, kaže ljekar Makl Ričardson, prenosi televizija “N1“.

Čak i ako u tom roku ne osjetite simptome, još uvijek možete nositi virus, pa izbjegavajte prijatelje, porodicu i ostale članove domaćinstva ako mislite da ste bili izloženi virusu. Ako ne osjetite simptome u pet do 14 dana, razmislite o testiranju na Kovid-19 kako bi otklonili sumnje. Postoji mogućnost i da ste asimptomatski nosilac, što znači da nosite virus u sebi i možete ga prenijeti drugim osobama iako ne pokazujete simptome.

Dakle, ako mislite da ste bili izloženi virusu, izolujte se na 14 dana te se nakon toga testirajte kako bi bili sigurni. Tako ćete zaštiti i sebe i svoje najmilije, piše “Eat this”.


Povezane vijesti

Najnovije istraživanje: Ukoliko ste preležali koronu, kao da ste se vakcinisali

eTrebinje

Rus otkrio: “U SAD stvorena hibridna verzija korone, virus ubio 80 odsto zaraženih”

eTrebinje

Nakon dvije i po godine: Iz SZO poručuju da se nazire kraj pandemije korona virusa

eTrebinje

Za hitnu upotrebu: Odobrena vakcina protiv kovida za inhalaciju

eTrebinje

Otkriven novi test za mjerenje kovid antitjela, saznate sve kod kuće

eTrebinje

U Srpskoj 202 novozaraženih, u Trebinju 26

eTrebinje

Šta Vi mislite o ovome?

VAŽNA NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala etrebinje.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više